Mozaiky

Skleněná mozaika je naším výtvarným programem od roku 2005.

Vytváříme závěsné skleněné obrazy, interierové a exteriérové objekty, okenní a dveřní výplně. Zpracováváme historická a církevní témata, květinové motivy a abstraktní kompozice. Snažíme se s mozaikou pracovat jako se skleněnými obrazy.

Postavil jsem si vlastní pícku a atypické mačkací zařízení, na kterém vyrábím  barevnou skleněnou surovinu. Jsou to kostičky a placičky různých velikostí a tvarů, v nejrůznějších barevných odstínech a s rozmanitou barevnou kresbou.

První roky jsme spolupracovali s Miladou Pirkovou Baťovou, která nám mozaiky skládala. Její cit pro barvy a již více než desetiletá zkušenost v tomto oboru tvořila důležitou součást celého projektu.

Skleněná mozaika je po všech stránkách atypickým oborem.
Snažíme se, aby v dnešní době přežil a přinesl radost a emotivní zážitky esteticky vnímavým lidem. Jsme jediným z mála atelierů, který se touto prací zabývá.

Hlavní obrázky: LO-hlavicka.jpg  Hlavní obrázky: LO-hlavicka.jpg

 

Hlavní obrázky: LO-hlavicka.jpg

Krátce o historii:

Stáří mozaiky v dějinách kultur se počítá na pět tisíc let. V architektuře našla uplatnění k obkladům podlah, stěn a kleneb z barevného kamene, keramiky a nebo skla. Měla stejnou zdobnou a vyprávěcí úlohu jako malířství.
Používáním skleněné barevné hmoty se docílilo lepšího působení barev než u mozaiky kamenné. Byla stejně trvanlivým materiálem, a tak zůstalo svědectví o krásných výzdobách například ve zničených Pompejích. Největšího rozkvětu zaznamenalo používání mozaiky v době Říma a v byzantském umění.

Současná doba hledala další výrazové prostředky skla jako materiálu. mozaiku a vitráže měla jako studijní výtvarný obor Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě. Zhruba od roku 1960 měla provoz umělecké mozaiky železnobrodská sklárna. Od roku 1990 do 2005 pracovala s mozaikou paní Vrabcová ve své firmě.

Ve spolupráci s výtvarníky se realizacemi mnoha projektů vrátila mozaika opět do reálného života. mozaika se postupným technologickým vývojem začala přitavovat pomocí speciální fólie na hliníkové plechy, které zvýšily její světelnost. Použití tabulového skla jako podkladu umožnilo světlu plný průchod mozaikou. Tak lze využít barevnost skla v kombinaci s reliefem skleněných segmentů k absolutnímu expresivnímu dojmu.

Hlavní obrázky: LO-hlavicka.jpg

Pro zájemce………mozaika může být doplňkem i Vašeho interieru!

Mozaika je fenomén! Reaguje v bytě na měnící se světelnou atmosféru v průběhu dne. Motiv a barevnost mozaiky na Vás bude denně působit a vytvoří vám nevšední součást stylu Vaše života. Nebojte se nám napsat! Vaše přání s Vámi zkonzultujeme a vytvoříme návrh řešení. Po letech máme již ověřené postupy a konkrétní zkušenosti.

Pořízení mozaiky je sice obvykle větší investice, ale může se najít nějaké chytré řešení. Záleží na velikosti a náročnosti motivu. Velice pěkné mozaiky, které vhodně doplňují interiér domu či místnosti se dají zrealizovat i za dostupnou cenu.

Níže na obrázcích uvádíme návrh skleněné příčky, nebo dveřních výplní.

Mozaiku můžete použít třeba například do oken koupelen, oken ve schodišti nebo třeba mozaiku zavěsit volně do prostoru pod strop ve schodišti. Můžete si jí doplnit interier vstupního vestibulu, zimní zahrady nebo chodby. Mozaika nemusí mít jen čtvrecové nebo obdélníkové formáty. Může mít i nepravidelný křivkový tvar.

Fantazii se meze nekladou! Čím víc podnětů od Vás dostaneme s fotografiemi, tím spíš se nám může podařit vytvořit Vám návrh něčeho originálního.

Mozaika skýtá spoustu dalších možných vlastních řešení. Jemný relief kostiček má schopnost znásobovat dopadlé světlo, a tím prosvětlit celý skleněný obraz. Naopak umístění mozaiky před světelně exponované okno na jižní stranu, může způsobit přezáření barev a optickou ztrátu barevných vztahů a jemných odstínových niancí. Pro řešení mozaiek na tato místa se musí od začátku komponovat barevný rozsah v tmavších barvách a odstnínech.

Jak můžete na snímcích „ukázky realizací“ vidět, dá se v mozaice pracovat i s reliefem. Sama o sobě má mozaika jednu lícovou stranu reliefu jako pohledovou. Do té se dají při práci zasadit v rámci řešení motivu sklíčka různě tvarovaná, nebo různě vysoká. Při pohledu na mozaiku z úhlů, z různých koutů interieru pak bude skleněný obraz působit plasticky. Použitím větších kusů skel do mozaiky pomůže vytáhnout barvu před rovinu mozaiky, čímž Vám začne fungovat jako objekt dříve, než celá plocha mozaiky.

Mozaika s Vámi bude v interieru žít.

 

Hlavní obrázky: LO-hlavicka.jpg

 

 

Hlavní obrázky: LO-hlavicka.jpg

 

 

Hlavní obrázky: LO-hlavicka.jpg

 

Hlavní obrázky: LO-hlavicka.jpg

 

Hlavní obrázky: LO-hlavicka.jpg

Komentáře jsou vypnuty.