Ladislav Oliva

Ladislav Oliva

* 27.5.1964 Česká Lípa.

1978 – 1982  Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě, obor hutního skla u profesora Pavla Ježka a odborného učitele Stanislava Šimůnka.

1982 – 1988  Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, obor sklářského výtvarnictví
u profesora Stanislava Libenského.

1989 – 1991  Pracoval jako sklářský výtvarník podniku Crystalex ve sklářně Harrachov.

1991  Spolu se svým bratrem Tomášem (mistrem řemesla) postavili vlastní sklářskou pec a založili malé sklářské studio. Vyráběli repliky historického skla, ale i soudobého nápojového  designu.

Ve volné tvorbě se Ladislav Oliva junior zabývá tavenou plastikou.

2005  Plně se věnuje tvorbě skleněných šperků.

2006  Zakládá se svoji manželkou Marií atelier skleněné mozaiky. Staví svoje vlastní zařízení na výrobu skleněného materiálu a buduje svůj další umělecký program.

Šperky

Šperky jsou ze skla, které se používá v našem kraji na výrobu bižuterie. Pracuji s tímto sklem, protože má krásné barvy a dobré vlastnosti. Šperkové tvary nebo „kameny“ tavím v žáruvzdorných formách
v elektrické peci, stejně jako při odlévání bronzu do forem na ztracený vosk. Některé šperky vybrušuji ze skleněného masívu. Jsou to tvary jednoduché, opticky a světelně brilantní, reflexně velice účinné.

Na skleněný tvar přímo buduji konstrukci kovu z jednotlivých vytepaných dílů z mědi. Jako závěs používám černou kůži, bůvolovinu z Argentiny. Vychází z kovu a tvoří tak součást objektu. Jindy je šperk na koženém kruhu zavěšen ý jen na očku. Většina šperků se pohybuje, žije si na krku vlatním životem. Barva skla na oblečení celkově potemní, ale šperk občas někam zableskne odražené světlo.
V tom spočívá jejich rafinovanost. Stanou se nenápadnými, doplňují barevně oblečení,
ale dokáží na sebe upozornit!

Spojení tří materiálů – skla, kovu a kůže je mi nesmírně sympatické. Práce s kovem na skle je pro mě konstrukční a sochařskou tvorbou.

Technologie pro přípravu skel různě kombinuji a s kovem také tvarově experimentuji.

Hlavní obrázky: LO-hlavicka.jpg

- velkoplošné fotky 70x50cm na výstavní akce. autor: Luboš Tomešek

Komentáře jsou vypnuty.